Hayalinizdeki iç mekanı oluşturabilmeniz için ipuçları

Zemininiz, evinizdeki iç mekanın temelini oluşturur.’ Quick-Step’in her zevk ve kişiliğe uygunluğu sağlamak üzere sayısız renkte, tarzda ve kaplamada ürün sunmasının nedeni de budur. Yine de bu kadar seçeneğe rağmen, doğru kararı verdiğinizi nereden bileceksiniz?’ Bu ipuçları ve püf noktaları, evinizi hayallerinizdeki hale getirme sürecinde size avantaj sağlayacaktır.

Doğru ortamı oluşturabilmeniz için 6 renk paleti

İç mekanınızda kullandığınız tonlar, içinizdeki renkleri açığa çıkarır… Bu nedenle renk seçiminde dikkatli olun. Benzersiz bir görünüm oluşturmak için vermek istediğiniz hissi ve yaratmak istediğiniz görünümü seçin.

1. Sarı ve bej

Güneş ışığı, eğlence ve iyimserliği yansıtır.
Açık meşe, akgürgen veya akçaağaç döşemeler ile karanlık bir odanın daha aydınlık görünmesini sağlayın ve huzur dolu bir atmosfer oluşturun.

Sarı ve bej iç mekan

2. Kırmızı ve turuncu

Sıcaklık, samimiyet ve uyumu temsil eder.
Kiraz veya merbau döşemenin kullanıldığı tasarımlar ile kendinizi egzotik ve sıcak bir ortamda hayal edin. Bu havayı vurgulamak için koloni dönemine ait, ağır mobilyalar kullanın.

Kırmızı ve turuncu iç mekan

3. Kahverengi

Toprak, konfor ve güvenliği temsil eder.
Kahverengi tonlu zeminler ile doğayla bağlantı kurun. Rustik mobilyalar ve parlak, güçlü renkler için harika bir alt zemin sağlar.

Kahverengi iç mekan

4. Beyaz ve açık bej

Hafifliği ve saflığı simgeleyen asla modası geçmeyecek bir tasarım.
Açık akçaağaç veya Norveç çamından oluşturduğunuz desenlerle çağdaş bir görünümü tercih edin ve odaya ferahlık ve ışık katın.

Beyaz ve açık bej iç mekan

5. Gri

Nötr, şık ve huzurlu ortamlar için.
Gri döşemeler, son moda renkler ve sıcak tonlar ile harika uyum sağlar. Bu zeminlerin bir avantajı da klasik mobilyalara çağdaş bir görünüm katmalarıdır.

Gri iç mekan

6. Siyah

Lüks, tarz ve zarafeti yansıtır.
Siyah döşemeler ile evinize özel bir hava katın ve odalara da lüks bir görünüm verin. Duvar ve tavanda parlak renkler kullanarak kontrast sağlayın ve en yüksek etki için birkaç çarpıcı dekoratif parça kullanın.

Siyah iç mekan

 Açık ve koyu renklerin yarattığı etki

Zemin, tavan ve duvarların renk tonuyla oynayarak bir odanın daha büyük, daha sıcak, daha dar, daha derin ya da daha uzun görünmesini sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Genel bir kural olarak, bir odanın daha büyük görünmesi için açık, daha küçük görünmesi için de koyu tonlar kullanılır.

  • Odanızın ferah, rustik ve her döneme uygun bir havaya sahip olmasını mı istiyorsunuz? Bu durumda, açık renkli bir zemin sizin için ideal olacaktır. Şaşırtıcı derecede başarılı bir kombinasyon elde etmek için koyu renkli mobilyalar kullanın.

  • Kontrast oluşturmayı sevenlerdenseniz, koyu renkli döşemelere bayılacaksınız.’ Özel vurgu için açık renkli duvarlar veya diğer koyu tonlarla birlikte kullanın. Ancak dikkatli olun; koyu renklerin çok yoğun olarak kullanılması, odanın karanlık, bunaltıcı bir havaya sahip olmasına neden olabilir, bu nedenle yeterince açık renkte detay kullandığınızdan emin olun.

8 ilgi çekici kombinasyon


1. AÇIK RENKTE ZEMİN VE AÇIK RENKTE DUVARLAR odanın ekstra geniş görünmesini sağlayacaktır. Ancak aşırıya kaçmaktan kaçının.’
Açık renkte zemin ve açık renkte duvarlar
2. AÇIK RENKTE ZEMİN VE KOYU RENKTE DUVARLAR yatay hatları açığa çıkaracaktır.
Açık renkte zemin ve koyu renkte duvarlar
3. AÇIK RENKTE ZEMİN, AÇIK RENKTE TAVAN VE AÇIK RENKTE ARKA DUVAR odanın daha dar, derin ve yüksek görünmesini sağlayacaktır.
Açık renkte zemin, açık renkte tavan ve açık renkte arka duvar
4. AÇIK RENKTE ZEMİN, AÇIK RENKTE TAVAN VE KOYU RENKTE ARKA DUVAR odanın daha küçük görünmesini sağlayacaktır.
Açık renkte zemin, açık renkte tavan ve koyu renkte arka duvar
5. AÇIK RENKTE ZEMİN, KOYU RENKTE TAVAN VE KOYU RENKTE DUVARLAR aynı renkte olduğunda şekilsizlik etkisi yaratacaktır.
Açık renkte zemin, koyu renkte tavan ve koyu renkte duvarlar
6. KOYU RENKTE ZEMİN, AÇIK RENKTE TAVAN VE AÇIK RENKTE DUVARLAR odanın daha geniş görünmesini sağlayacaktır.
Koyu renkte zemin, açık renkte tavan ve açık renkte duvarlar
7. KOYU RENKTE ZEMİN, KOYU RENKTE TAVAN VE AÇIK RENKTE DUVARLAR  odanın daha geniş ve daha alçak görünmesini sağlayacaktır.
Koyu renkte zemin, koyu renkte tavan ve açık renkte duvarlar
8. KOYU RENKTE ZEMİN, AÇIK RENKTE TAVAN VE KOYU RENKTE DUVARLAR ışık tamamen yukarıdan geliyor gibi görüneceğinden ilginç bir gölge etkisi yaratacaktır.
Koyu renkte zemin, açık renkte tavan ve koyu renkte duvarlar

3 ‘oluk’ etkisi

İster ‘oluk’ kullanımına dikkat ediyor olun ister olmayan, oluklar odanın görünümünü etkileyecektir.’ Quick-Step’in hem ‘oluklu’ hem de ‘oluksuz’ zeminlerden oluşan birçok farklı ürün sunmasının nedeni de budur.
1. UZUN KENARLARININ ÜZERİNDE OLUKLAR BULUNAN DÖŞEMELİKLER odaya derinlik katacaktır.
Uzun kenarlarının üzerinde oluklar bulunan döşemelikler
2. HER KENARINDA OLUK BULUNAN DÖŞEMELİKLER odaya kırsal bir hava katacaktır.
Her kenarında oluk bulunan döşemelikler
3. OLUKSUZ DÖŞEMELİKLER odaya daha sade ve modern bir hava katacaktır.
Oluksuz döşemelikler