Go to content Go to search

AHŞAP ZEMİNLERİN
DÖŞENMESİ

Kendiniz yapma ve bir montaj yetkilisiyle çalışma:
karşılaştırma

Hayallerinizdeki sert kereste zemini buldunuz mu? Uniclic® (Multifit) birbirine geçirmeli sistemi sayesinde, zemininizi zahmetsizce, kısa sürede döşeyebilirsiniz. Kollarınızı sıvayın ya da bir uzmanın montaj sürecini sizin yerinize tamamlamasını sağlayın. Seçim sizin.

KENDİNİZ YAPIN

 • Kolay Uniclic (Multifit) birbirine geçirmeli sistemimiz ile zemininizi kendiniz monte edin
 • Yerden ısıtma ile uyumludur
 • Kullanıcı dostu montaj talimatları ve videoları hizmetinizde

Adım adım kılavuz

BİR UZMANA DANIŞIN

 • Bir montaj yetkilisinin hizmetlerinden faydalanın
 • Sert kereste döşemesinin kendisinden uyumlu süpürgelik profillerine kadar her birimde mükemmel sonuç garantisi sunulmaktadır
 • Montaj için ücretsiz ömür boyu garanti

Bir satıcı bulun

Quick-Step ahşap zeminleri kendi kendinize nasıl döşersiniz?

1. ADIM: Montaj türünüzü seçin: birbirine geçirmeli veya tutkalla sabitlenen

Sert kereste zeminler iki yöntemden biri kullanılarak monte edilebilir: birbirine geçirmeli – ‘yüzer montaj’ olarak da bilinir – ya da tutkalla sabitlemeli. Birbirine geçirmeli yöntemi seçmeniz durumunda, gerekli olduğunda bireysel döşemeliklerin ahşap zemininizin geri kalanına zarar vermeden değiştirilmesi daha kolaydır. 

Başlamadan önce her zaman zemininiz için montaj talimatlarına ve montaj yöntemine göz atmanızı öneririz.  

2. ADIM: Alt zemininizi hazırlayın

Nasıl ilerleyeceğiniz birlikte çalıştığınız alt zemin türüne bağlıdır; dolayısıyla bunu incelemeniz gerekecektir. Düz, stabil ve temiz bir alt zemin üzerinde çalışmanızı şiddetle öneririz. Gevşek parçaları (ahşap kıymıklar, gevşek döşemelikler veya karolar vb.) kontrol etmeyi unutmayın. 

Mevcut karo zemininizdeki birleşme noktaları ne kadar büyük olabilir? Düzensizlikleri nasıl düzeltebilirsiniz? Alt zemininizi nasıl doğru şekilde hazırlayacağınızı öğrenin.

Peki ya yerden ısıtma? Başlamaya tamamen hazır olmak için montaj talimatlarını okumaya zaman ayırın!

3. ADIM: Şilte veya tutkalınızı seçin

Tercih ettiğiniz montaj yöntemine göre doğru şilte veya tutkalın seçilmesi yeni sert kereste zemininizin zahmetsizce monte edilmesinin önemli bir parçasıdır. 

Özel olarak tasarlanmış Quick-Step şiltelerimiz rutubet geçirmez, yalıtımlıdır, gürültüyü azaltır ve kendiliğinden hizalanır. Pürüzsüz üst yüzeyi sayesinde, ahşap zeminin monte edilmesi ve sonrasında bol miktarda genleşme boşluğunun sağlanması oldukça kolaydır.

Tutkalla sabitlenen bir montaj ile mi ilerlemek istiyorsunuz? Size ömür boyu dayanıklı olan ve sert kereste zemininizi yerinde tutacak kaliteli bir tutkal ile size bu konuda da yardımcı olabiliriz.


Tüm sert kereste Quick-Step şiltelerini keşfedin

Quick-Step tutkalı keşfedin

4. ADIM: Gerekli aletleri toplayın

Hırdavat dükkanına birkaç kez gitmek zorunda kalmamak ve montaj sırasında diğer gereksiz kesintilerden kaçınmak mı istiyorsunuz? Başlamadan önce gerekli aletlerin elinizde bulunduğundan emin olun.

Bir çekiç ve testere olmazsa olmazlar arasında olsa da hayatınızı çok daha kolaylaştıracak başka araçlar da mevcuttur.

Tüm Quick-Step aletlerini keşfedin

5. ADIM: Şilteyi monte edin

Sert kereste zemininizi bir şilte kullanarak monte etmeyi seçmeniz durumunda, başlamanın zamanı geldi! Tutkalla sabitlenen montajı tercih etmeniz durumunda 6. adıma atlayabilirsiniz.

 • Şiltenizi açarak yayın ve duvara mümkün olabildiğince yakın olarak bastırın. 
 • Bir seferde tek bir sıra döşeyin ve zemininizi döşemeyi planladığınız yönde devam ettiğinizden emin olun (6. adıma bakın). 
 • Şiltenin entegre bir rutubete karşı dayanıklı şap ile kolaylıkla monte edilmesi için aç yapıştır şeridi kullanın. Aç yapıştır şeridi kullanamadığınızda, montajı rutubet geçirmez hale getirmek için bir yapışkan bant kullanın. 

6. ADIM: Ahşap zemininizin döşenmesi

Aşağıdaki talimatlar hem tutkalla sabitlemeli hem de yüzer montajlar için geçerlidir.

 1. İlk olarak, odanın genişliğini döşemeliğin genişliğine bölerek, tam olarak kaç sıra döşemeliğe ihtiyacınız olduğunu kontrol edin.

 2. Son tam sıra döşemeliği yerleştireceğiniz yerde duvara bir işaret koyun. Son döşemelik, kolay montaj sağlamak için en az 4 cm genişlikte olmalıdır.

 3. Döşemeliklerinizi ambalajından çıkarın ve aynı desenleri ve renk çeşitlerinin yan yana döşenmesinden kaçınmak için bunları karıştırın.

 4. En iyi sonuç için, sert kereste döşemeliklerinizin ilk sırasını en uzun duvarın hizasında döşemeye başlayın, fakat duvarda düzlemeyin (duvarlar neredeyse hiçbir zaman tam olarak düz değildir).

 5. Ardışık sıraların uç birleşme noktalarının bir hizada olmaması için hizalamayı değişimli olarak yapmayı unutmayın. Aralarında en az 30 cm bırakmanızı tavsiye ederiz.

 6. İkinci sıranın ilk döşemeliğini ilk sıranın ilk döşemeliğine geçirin (videoyu izleyin) ve bu şekilde devam edin.

7. ADIM: Ahşap zemininizi kesin

Bu kalp kırıcı olabilir ancak bunu yapmak zorundasınız; alanınıza mükemmel bir biçimde uyduğundan emin olmak için sert kereste zemininizi kesmeniz gerekecek. Ancak endişelenmenize gerek yok! Size bunu nasıl yapacağınızı tam olarak göstereceğiz ve sonuçtan oldukça etkileneceksiniz.

Eldivenlerinizi giyin ve kesim çizgilerinizi çizmek için bir kalem kullanın. Döşemeliklerinizi testereyle keserken her zaman üst yüzey dekorasyonunun yukarı bakmasına dikkat edin.

8. ADIM: Ahşap zemininize stil sahibi bir görünüm kazandırın

Sert kereste zemininiz de yerine yerleştiğine göre işiniz bitti sayılır! Artık sırada uyumlu süpürgelik profilleri, bitirme profilleri ve diğer ince rötuşlar ile resmi tamamlamak var. Ne de olsa, her şey ayrıntıda gizlidir.


Tüm sert kereste süpürgelikleri keşfedin

Hala sorularınız mı var?

Projenizi memnun kalacağınız şekilde bitirmek için yardıma mı ihtiyacınız var?
Sorularınızın yanıtlarını size en yakın bayide bulabilirsiniz.

Size en yakın bayiyi bulun