Go to content Go to search
Quick-Step sürdürülebilir laminant, vinil ve lamine parke döşemeler

SÜRDÜRÜLEBİLİR DÖŞEMELER

Quick-Step döşemeler: sürdürülebilirlik alanında sürekli inovasyon

Döşeme sektöründe önemli bir isim haline gelmemizi sağlayan, kalite ve inovasyon anlayışımız olmuştur. Yalnızca ürünleri tasarım ve performans açısından sürekli olarak iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sürdürülebilirlikte de iyileştirmeler yaparız. Döngüsellik, enerji tasarrufu ve emisyon kontrolü alanlarındaki çalışmalarımız hakkında bilgi edinin.

Döngüsellikte öncü


Sürdürülebilirlik DNA’mızda var

Quick-Step’in üreticisi Unilin, döngüsel ekonomi alanında her zaman öncü olmuştur. 1960 yılında, yonga levha üretimi için, keten sektöründe biyobazlı bir atık ürünü olan keten anızını kullanmaya başladık. O günden itibaren keten anızından geri kazanılmış ahşaba kadar değişen aralıkta yenilenebilir ham maddeler her zaman işimizin merkezinde yer aldı.


Ahşabın ikinci ömrü

Sürekli olarak yeni ham maddelerden faydalanmanın sürdürülebilir olmadığı çok açık. Bu nedenle Quick-Step laminant ve ahşap döşemelerin ahşap temeli yalnızca geri kazanılmış odundan üretilmektedir. Kullanılmaması durumunda yakılacak ya da atılacak olan bu odunlar, kereste fabrikalarından, sürdürülebilir orman yönetimi süreçlerinden, yol kenarı bakım işlemlerinden alınır.

Sürdürülebilirlik, Quick-Step’in DNA’sında var

Ham maddenin maksimum düzeyde kullanımı

Ağaçlar iklim değişikliği ile mücadelede ve biyoçeşitliliği desteklemede kritik bir rol oynadığından, onlara özenle yaklaşmamız gerekiyor. Bu nedenle, ahşap döşemelerimizin yalnızca üst katmanlarında meşe gibi yavaş büyüyen türleri kullanıyoruz. Laminant ve ahşap döşemelerimizin temeli, hızlı büyüyen ağaçlar (alaçam, kauçuk …) ya da geri kazanılmış ahşaptan yapılmış yüksek yoğunluklu fiber levhalardan (HDF) üretilmektedir. Ahşap Variano ve Intenso serilerimiz için, değerlendirilmediği takdirde atık haline gelecek küçük ahşap parçaları kullanarak benzersiz tasarımlar oluşturduk. Bu şekilde, her ağaçtan en iyi şekilde faydalanabiliyoruz.


Sürdürülebilir orman yönetimi

Sürdürülebilir orman yönetimi, ağaçların gezegenimizin ve biyoçeşitliliğin korunmasına odaklanan bir anlayışla kullanılmasını, ağaçların yenilerinin dikilme hızından daha yüksek bir hızda kesilmesinin önlenmesini içerir. Ormanların sağlığı için hasat edilmesi gereken, diğer ağaçların büyümesini önleyebilecek ancak döşemelerde kullanılmaya son derece uygun olan, küçük veya eğilmiş ağaçlar gibi inceltilmiş odun kullanımını en üst seviyede tutmaktayız. Sürdürülebilir bir biçimde yönetilen ormanlardan alınan odunların kullanılmasıyla, ahşap kaynak kullanımımızın ormanların yok edilmesine katkıda bulunmadığından emin olmaktayız.

Sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan alınan odunlardan üretilmiş Quick-Step döşemeler

Vinil konusunda şeffaflık

Bol miktarda bulunan bir malzeme olan kireçtaşı ve kurum içinde dönüştürülen PVC’nin yanı sıra, Quick-Step vinil döşemelerin yaklaşık dörtte biri klor (sofra tuzu) ve etilenden (ham petrol) yapılan “işlem görmemiş” veya yeni PVC’den üretilmektedir. Petrolün yenilenebilir bir kaynak olmadığının bilincinde olduğunuzdan, yaklaşık 25 yıla kadar, çok uzun süreyle kullanılabilecek vinil döşemeler geliştirmeye özellikle dikkat ediyoruz.  

Farkındalık ile geliştirilmiş Quick-Step vinil döşemeler
Quick-Step döşemelerimizin geri dönüştürülebilirliğini önemsiyoruz

Daha iyisini yapmaya odaklanıyoruz

Döşemelerimizin sürdürülebilirliğini en üst seviyeye çıkarmak için tasarım aşamasından itibaren doğru soruları soruyoruz. Hangi kimyasallar geri dönüşümü zorlaştırıyor? Hangi ham maddeler alternatif olarak kullanılabilir? Ürünlerimizin ömrünü nasıl uzatabiliriz? Ar-Ge ekibimiz, döşemelerimizin geri dönüştürülebilirliğini iyileştirmeye devam etmek için her gün bu sorulara daha iyi yanıtlar arıyor.

Gezegenimize saygı


Küresel ısınma ile mücadele

Küresel ısınmanın sonuçlarının sınırlandırılması için Paris Anlaşması ile küresel ısınmanın en fazla 1,5° C ile sınırlandırılmasını sağlamak üzere zorlu iklim hedefleri belirlenmiştir. Quick-Step’in üreticisi Unilin, 2050 yılına kadar 1,5° C sınırının kabul edildiği en zorlu senaryonun gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak üzere mümkün olan tüm tedbirleri almıştır. Hedeflerimiz, bu mücadelede en iyi uygulamaları destekleyen bir üçüncü taraf girişimi olan Science Based Targets (Bilime Dayalı Hedefler) tarafından kontrol edilmektedir. 2030 yılına kadar etkili bir biçimde hareket etmek kritik önem taşımakta olduğundan, ardından 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşmamızı sağlayacak kademeli bir yolu izleyeceğimiz oldukça zorlayıcı kısa vadeli hedefler belirledik.

Unilin’in biyokütle tesisi, atığı çevre dostu enerjiye dönüştürüyor

Grubumuzun üretim süreçlerinin yarısı,
yenilenebilir enerji ile desteklenmektedir.

Yenilenebilir enerji

Unilin, ahşap tozu ve geri dönüştürülebilir olmayan ahşap atıklarını çevre dostu enerjiye dönüştürmek için iki biyokütle tesisine yatırımda bulunmuştur. Bu enerji, kenti üretim süreçlerimiz için sağlanmakta ve geri kalanı da kamuya sunulmaktadır. Ayrıca, rüzgar ve güneş santralleri ile sağlanan enerji ile faaliyet göstermekteyiz. Bunun sonucunda, grubumuzun üretim süreçlerinin yaklaşık olarak yarısı, yenilenebilir enerji ile desteklenmektedir.


Avrupa Enerji Verimliliği Programı

Unilin, Belçika’daki üretim tesislerimizin çoğu ile Avrupa Enerji Verimliliği Programına katılmaktadır. Bu program, tüm enerji tasarrufu tedbirlerinin tanımlanmasını ve uygulanmasını, enerji kullanımının da günlük olarak izlenmesi ve yönetilmesini sağlıyor. Ana hedefler, mümkün olduğunca fazla enerji tasarrufu sağlamak ve yenilenebilir enerji kullanımını en üst seviyeye çıkarmak.

Unilin, rüzgar ve güneş santralleri ile sağlanan çevre dostu enerji ile faaliyet göstermektedir

Temiz kapalı alan havası


Düşük emisyonlu döşemeler

Hayatımızın çoğu kapalı alanlarda geçtiğinden, evinizdeki hava kalitesinin nasıl olduğu hayati önem taşır. Hava kalitesini etkileyen birçok faktör vardır: havalandırma, mumlar, temizlik maddeleri ve hatta iç dekorasyonunuzda kullanılan zemin döşemeleri gibi malzemeler. Döşemelerinizi mümkün olduğunca kurum içinde üreterek ve bu şekilde tam olarak hangi malzemeleri içerdiğini bilerek zararlı madde emisyonunu en aza indiriyoruz.


Minimum seviyede VOC emisyonu

Kurum içi üretim süreçleri sayesinde oda sıcaklığında yüksek buhar basıncına sahip organik kimyasallar olan VOC’lerin (uçucu organik bileşenler) emisyonunu en aza indiriyoruz. VOC’lere örnek olarak formaldehit gösterilebilir. Ve ahşap, bu bileşeni yayabilir. Laminant ve ahşap döşemelerimizin formaldehit emisyonu çok az miktardadır ve AB standartlarında belirtilenden 10 kat daha düşüktür. Vinil döşemelerimizde herhangi bir formaldehit tespit edilmemiştir. Bunlar, A (ahşap) A+ (laminant, vinil) ve M1 (laminant, vinil) etiketlerimizde gösterilmektedir.

Quick-Step döşemeler oldukça düşük emisyon seviyelerine sahiptir

Etiketlerimiz ve sertifikalarımız

Unilin, yasalarla uygulanan tüm çevre ve sağlık standartlarına uymaktadır. Ancak döşeme sektörünün önemli bir ismi olarak sorumluluğumuzu ciddiye alıyor ve yarının getireceği zorluklar için de hazırlıklı olmak üzere yönetmeliklerin ötesine geçiyoruz. Bu nedenle, isteğe bağlı çeşitli sertifikaları almak üzere gönüllü olarak gereklilikleri karşılayarak gerekenin ötesine geçiyoruz.

 • emisyon etiketi A ve A+

  A ve A+

  Çok düşük emisyonlar için takdir niteliğinde olan üst kategori emisyon yönetmeliği sertifikası.
  Çok düşük emisyonlar için takdir niteliğinde olan üst kategori emisyon yönetmeliği sertifikası.
 • emisyon etiketi M1

  M1

  Döşeme ürünlerimizin toksik maddeler yaymadığını ve kokusuz olduğunu kanıtlar.
  Döşeme ürünlerimizin toksik maddeler yaymadığını ve kokusuz olduğunu kanıtlar.
 • çevre etiketi PEFC

  PEFC

  Sürdürülebilir olarak yönetilen ormanlardan edinilen ahşap ürünler için küresel olarak güvenilen ticari markadır.
  Sürdürülebilir olarak yönetilen ormanlardan edinilen ahşap ürünler için küresel olarak güvenilen ticari markadır.
 • çevre etiketi EU Ecolabel

  EU Ecolabel

  Yaşam döngüleri boyunca yüksek ekolojik standartları karşılayan ürün ve hizmetlere verilen çevresel mükemmellik etiketi.
  Yaşam döngüleri boyunca yüksek ekolojik standartları karşılayan ürün ve hizmetlere verilen çevresel mükemmellik etiketi.
 • Unilin için Çevresel Ürün Beyanı

  EPD

  Çevre dostu ürün beyanımız ile laminant ve ahşap ürünlerimizin çevresel performansı hakkında kesin, güvenilir ve karşılaştırılabilir bilgiler sağlama taahhüdümüzü göstermekteyiz.
  Çevre dostu ürün beyanımız ile laminant ve ahşap ürünlerimizin çevresel performansı hakkında kesin, güvenilir ve karşılaştırılabilir bilgiler sağlama taahhüdümüzü göstermekteyiz.
 • çevre etiketi Nordic Swan

  Nordic Swan Ecolabel

  Yaşam döngüleri süresince çevre standartlarının yüksek gerekliliklerini karşılayan ürünlerin layık görüldüğü son derece saygın İskandinavya çevre etiketi.
  Yaşam döngüleri süresince çevre standartlarının yüksek gerekliliklerini karşılayan ürünlerin layık görüldüğü son derece saygın İskandinavya çevre etiketi.
Quick-Step laminant, vinil ve lamine parke döşemeler

Ürün seviyesindeki çalışmalarımız

Farklı ürünlerimiz için belirli çevresel tedbirler almaktayız. Laminant, ahşap ve vinil döşemelerimizin nasıl üretildiği hakkında daha fazla bilgi edinin.