Go to content Go to search
Quick-Step sürdürülebilir lamine parkeler

SÜRDÜRÜLEBİLİR
LAMİNE PARKELER

Quick-Step lamine parke döşeme: ahşaba saygıyla yaklaşma

Lamine parke veya işlenmiş ahşap döşemelerimiz, zahmetsiz ve yaşayan bir doğal güzelliği ifade eder. Gezegenimizin sunduğu güzelliklerin keyfini çıkarmaya devam etmenin tek yolu, bize sağladıkları konusunda dikkatli olmaktır. Bu nedenle, lamine parkeleri mümkün olduğunca sürdürülebilir bir biçimde üretmeye çalışıyoruz.

Ahşabın ekonomik kullanımı


Yavaş büyüyen ağaçlara özenli yaklaşım

Ağaçlar, CO2’yi tutarak ve biyoçeşitliliği destekleyerek iklim değişikliği ile mücadelede hayati bir rol oynar. Bu da özellikle meşe gibi yavaş büyüyen türler söz konusu olduğunda bunlara özenle yaklaşmamız gerektiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle, lamine parkelerimizin yalnızca üst katmanlarında bu türleri kullanmaktayız.


Geri kazanılmış veya hızlı büyüyen ahşap kullanımı

Lamine parkelerimizin iç kısmı, hızlı büyüyen ağaçlar (alaçam, kauçuk …) ya da geri kazanılmış ahşaptan yapılmış yüksek yoğunluklu fiber levhalardan (HDF) üretilmektedir. Bu ahşap, kereste fabrikaları, sürdürülebilir orman yönetimi süreçleri ve yol kenarı bakım işlemlerinden alınır. Bu şekilde farklı ahşap türlerini en verimli biçimde kullanabilmekteyiz.

Quick-Step lamine parke döşemelerimizin iç kısmı, geri kazanılmış veya hızlı büyüyen ahşaptan üretilmektedir

Ahşap israfını önleyen yaratıcılık

Variano ve Intenso serilerimiz sürdürülebilir ahşap döşeme üretme yönündeki iki girişimimizin en yeni iki ürünüdür. Aksi takdirde atık haline gelecek küçük ahşap parçalarını kullanarak benzersiz tasarımlar oluşturduk. Bu şekilde her ağaçtan en iyi şekilde faydalanabiliyor ve eviniz için sizlere yüksek kaliteli döşemeler sunabiliyoruz.


Sürdürülebilir orman yönetimi

Ormanlarımızı sürdürülebilir bir biçimde idare etmemiz durumunda, ahşap sonsuz bir kaynak olabilir. Sürdürülebilir bir biçimde yönetilen ormanlardan alınan odunların kullanılmasıyla, ahşap kaynak kullanımımızın ormanların yok edilmesine katkıda bulunmamasını sağlıyoruz. Balta girmemiş ormanları koruyarak ve risk analizi ile yasa dışı kayıtları önleyerek kontrollü kaynaklardan faydalanıyoruz.

İlgili konuda FSC ile birlikte en güvenilir sertifika olan PEFC etiketimiz, lamine parke döşemenizdeki ahşabın sürdürülebilir bir biçimde elde edildiğini kanıtlıyor.

Sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan alınan odunlardan üretilmiş Quick-Step döşemeler

Temiz kapalı alan havası


Kurum içi üretim

Evimizdeki hava kalitesi son derece önemlidir ve hava kalitesini etkileyen birçok faktör mevcuttur: havalandırma, mumlar, temizlik maddeleri ve hatta iç dekorasyonunuzda kullanılan zemin döşemeleri gibi malzemeler. Üretimlerini mümkün olduğunca kurum içinde gerçekleştirdiğimizden, lamine parkelerimizin içinde ne olduğunu tam olarak biliyoruz. Bu şekilde, Glue, lake ve yağ kullanımının neden olabileceği VOC (uçucu organik bileşenler) emisyonunu en aza indirmeyi başarıyor ve zemininizi siz ve aileniz için son derece güvenli bir hale getiriyoruz.


Son derece düşük emisyon

VOC’lere örnek olarak formaldehit gösterilebilir ve bu madde ahşap tarafından doğal olarak üretilir. Lamine parkelerimizin formaldehit emisyonu, AB kısıtlamalarından 10 kat daha düşüktür. Aldığımız ve çok düşük emisyonlar için onay niteliğinde bir emisyon yönetmeliği sertifikası olan A etiketi de bunu yansıtmaktadır.

Quick-Step lamine parkeler oldukça düşük emisyon seviyelerine sahiptir

Çevre dostu enerji ile çalışma


Isı kaynağı olarak ahşap atıklar

Lamine parke döşemeler için birincil ısı kaynağımız, gerekliliklerimizin %90’ını karşılayan ahşap kalıntıları ve tozlarıdır. Üretim süreçlerimizde çevre dostu enerji kullanmak için ahşap tozu ve ömrünün sonuna gelmiş ya da artık döşemelerde kullanıma uygun olmayan ahşap kullanmaktayız.


CO2 emisyonunun sınırlandırılması

Quick-Step’in üreticisi Unilin, ahşap tozu ve geri dönüştürülebilir olmayan ahşap atıklarını kendi üretim süreçlerinin ve genel kamunun enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere çevre dostu enerjiye dönüştürmek için iki biyokütle tesisine yatırım yaptı. Aynı zamanda rüzgar ve güneş santralleri ile sağlanan enerji ile faaliyet göstermekteyiz. Böylece her yıl 60.000 ton CO2 emisyonunu önlemiş oluyoruz.

Unilin; rüzgar santralleri, güneş panelleri ve biyokütle santralleri ile sağlanan çevre dostu enerji ile faaliyet göstermektedir

Çevre üzerinde minimum etki


Konu güvenlik, sağlık ve sürdürülebilirlik olduğunda en katı kriterleri uygulamaktayız. Çevre üzerindeki etkimizi gerçek anlamda en aza indirmek için lamine parke ömrünün hangi aşamalarını iyileştirebileceğimizi tespit etmek üzere yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) metodolojisini kullanmaktayız. Bu da titizlikle uyguladığımız bir çevresel ürün beyanı (EPD) ile sonuçlanmıştır.


Aşağıdaki etiketler, lamine parkemizin en katı çevre ve sağlık standartlarından bazılarına uyduğunu kanıtlamaktadır:

 • emisyon etiketi A

  A

  Çok düşük emisyonlar için takdir niteliğinde olan yüksek oranda kabul gören emisyon yönetmeliği sertifikası.
  Çok düşük emisyonlar için takdir niteliğinde olan yüksek oranda kabul gören emisyon yönetmeliği sertifikası.
 • Unilin için Çevresel Ürün Beyanı

  EPD

  Çevre dostu ürün beyanımız ile laminant ve ahşap ürünlerimizin çevresel performansı hakkında kesin, güvenilir ve karşılaştırılabilir bilgiler sağlama taahhüdümüzü göstermekteyiz.
  Çevre dostu ürün beyanımız ile laminant ve ahşap ürünlerimizin çevresel performansı hakkında kesin, güvenilir ve karşılaştırılabilir bilgiler sağlama taahhüdümüzü göstermekteyiz.
 • çevre etiketi PEFC

  PEFC

  Sürdürülebilir olarak yönetilen ormanlardan edinilen ahşap ürünler için küresel olarak güvenilen ticari markadır.
  Sürdürülebilir olarak yönetilen ormanlardan edinilen ahşap ürünler için küresel olarak güvenilen ticari markadır.