Go to content Go to search
Farkındalık ile geliştirilmiş Quick-Step vinil döşemeler

FARKINDALIK İLE GELİŞTİRİLMİŞ
VİNİL DÖŞEMELER

Quick-Step vinil döşeme: çevre üzerindeki etkimizin en aza indirilmesi

Ham maddelerle akıllıca çalışarak ve çevre dostu enerji üretiminde inovasyonlar yaparak vinil döşeme üretiminin doğa üzerindeki etkisini en aza indiriyoruz. Sanayi atıklarımızın yakılmasını veya atılmasını önlemek için kendi döngüsel ekosistemimizi oluşturduk. Vinil döşemelerimizin nasıl üretildiğini keşfedin.

Kaynaklarımız hakkında açığız


Vinil üretiminde kullanılan malzeme

Quick-Step vinil döşemeler %40 oranda bol miktarda bulunan ve doğal bir malzeme olan kireçtaşı içermektedir. Ürünlerin dörtte biri kendi üretim atıklarımızdan gelen geri dönüştürülmüş PVC’den üretilmektedir. Diğer dörtte biri ise klor (sofra tuzu) ve etilenden (ham petrol) yapılan “işlem görmemiş” veya yeni PVC’den üretilmektedir.


Uzun ömürlü ürünler

Petrolün yenilenebilir olmayan bir kaynak olduğunun, doğa tarafından insanlığa uygun bir zaman diliminde takviye edilemeyecek bir madde olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle, 25 yıla kadar, çok uzun süreyle kullanılabilecek vinil döşemeler geliştirmek için elimizden geleni yapmaktayız. Ayrıca, Ar-Ge ekibimiz her gün daha fazla sürdürülebilir malzeme ile alternatif çözümler aramaktadır.

Vinil döşemeler için daha çevre dostu bir çözüm arıyorsanız, Quick-Step laminantı tercih etmelisiniz.

Quick-Step vinil döşemelerin üretiminde kullanılan malzeme

Ortoftalat içermez

Vinil döşemelerimizin içeriğinin geri kalanında (birincil olarak katkı malzemelerinde) herhangi bir zararlı madde bulunmamaktadır. Döşemenizin esnekliğini sağlamak için kullandığımız plastikleştiriciler, çocuk oyuncaklarında kullanılanlarla aynıdır ve bu nedenle %100 ortoftalat içermez. Hem sizin için hem de çocuklarınız için tamamen güvenlidir.


Dahili kapalı döngü

Kendi sanayi atıklarımızın %99’unu dahili üretim sürecimiz aracılığıyla geri dönüştürüyoruz. Bu da gerekli olmadıkça malzemeleri yakmadığımız veya atmadığımız ve kendi döngüsel ekosistemimizi oluşturduğumuz anlamına gelir. Üretim tesisimiz daha sonradan yakılması ya da katı atık sahasına atılması gereken neredeyse hiç atık üretmez.

Quick-Step vinil döşemeler %100 ortoftalat içermez

Kendi sanayi atıklarımızın %99’unu dahili üretim
sürecimiz aracılığıyla geri dönüştürmekteyiz.

Temiz kapalı alan havası


Minimum seviyede sağlıksız emisyonlar

Hayatımızın çoğu kapalı alanlarda geçtiğinden, evinizdeki hava kalitesinin nasıl olduğu hayati önem taşır. Hava kalitesini etkileyen birçok faktör vardır: havalandırma, mumlar, temizlik maddeleri ve hatta iç dekorasyonunuzda kullanılan zemin döşemeleri gibi malzemeler. Oda sıcaklığında yüksek buhar basıncına sahip olan sağlıksız VOC (uçucu organik bileşenler) emisyonlarının önlenmesi için zemininizin üretimini mümkün olduğunca kurum içinde gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde, tamamen hangi malzemelerin kullanıldığını bilebiliyoruz.


Düşük VOC emisyonları

Çevremizdeki mobilya ve hatta duvarlar gibi her nesne, evimizdeki kapalı alan kalitesini etkileyen emisyonlar yayar. Dolayısıyla, düşük emisyon ürünlerine odaklanılması önemlidir. Vinil döşemenizin VOC emisyonunun Avrupa normundan düşük olmasının ve bu nedenle de çok düşük emisyonlar için A+ derecelendirmesi ve M1 etiketi almış olmasının sebebi de budur.

Quick-Step vinil döşemeler oldukça düşük emisyon seviyelerine sahiptir

Çevre dostu üretim


İyi komşular

Esnek ve Glue vinil döşemeleri ürettiğimiz fabrikamızda, üretim hattımız için çevre dostu ısı üretmek üzere yandaki laminant tesisimizden gelen ahşap toz atıkları kullanıyoruz. Dahili olarak elde edilen enerji, tesisimizin ısı gerekliliklerinin %70’ini karşılamakta bu da her yıl 25.000 ton kadar CO2 emisyonunu önlememize yardımcı olmaktadır.


Rüzgar enerjisi

Alpha Vinyl döşeme fabrikamıza çevre dostu enerji sağlamak için her yıl 12.600 MWh kadar çevre dostu enerji üreten üç rüzgar türbinine yatırım yaptık. Bu, Avrupa’da 3.490 hanenin yıllık enerji kullanımına eşdeğerdir.


Daha fazla yenilenebilir enerji

Quick-Step’in üreticisi Unilin, ayrıca ahşap tozu ve geri dönüştürülebilir olmayan ahşap atıklarını çevre dostu enerjiye dönüştürmek için iki biyokütle tesisine yatırımda bulunmuştur. Ayrıca, üretim tesislerimize enerji sağlamak için rüzgar santralleri ve güneş panellerinden faydalanıyoruz. Çalışmalarımızın sonucunda ne mi elde ediyoruz? Grubumuzun üretim süreçlerinin yaklaşık yarısı, yenilenebilir enerji ile destekleniyor.

Unilin; rüzgar santralleri, güneş panelleri ve biyokütle santralleri ile sağlanan çevre dostu enerji ile faaliyet göstermektedir

Onaylı güvenlik


Konu güvenlik ve sağlık olduğunda katı kriterler uygulayarak kendimize meydan okuyoruz. En katı çevre ve sağlık standartlarından bazılarına uyduğumuz için aşağıdaki etiketleri kullanmaya layık görülmüş durumdayız:

 • emisyon etiketi A+

  A+

  Çok düşük emisyonlar için onay niteliğinde olan emisyon yönetmeliği sertifikası. A+ en düşük emisyon seviyesini ifade eden en üst düzey kategoridir.
  Çok düşük emisyonlar için onay niteliğinde olan emisyon yönetmeliği sertifikası. A+ en düşük emisyon seviyesini ifade eden en üst düzey kategoridir.
 • emisyon etiketi M1

  M1

  Döşeme ürünlerimizin toksik maddeler yaymadığını ve kokusuz olduğunu kanıtlar. Bu Finlandiya sınıflandırmasında, M1+ en düşük emisyon seviyesini ifade eden en üst düzey kategoridir.
  Döşeme ürünlerimizin toksik maddeler yaymadığını ve kokusuz olduğunu kanıtlar. Bu Finlandiya sınıflandırmasında, M1+ en düşük emisyon seviyesini ifade eden en üst düzey kategoridir.